You are here

4 zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

Zgodnie z opublikowanym w 2016 roku badaniem ARC Rynek i Opinia aż 15% Polaków korzysta z roweru w celach rekreacyjnych. Jednocześnie 20% rowerzystów jeździ codziennie, a 40% – kilka razy w tygodniu. Wyraźnie widać więc, że to jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych w naszym kraju. Jazda na rowerze wymaga jednak przestrzegania pewnych zasad, dla bezpieczeństwa własnego i innych uczestników ruchu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Podstawową zasadą bezpiecznej jazdy na rowerze jest oczywiście przestrzeganie przepisów (w szczególności tych dotyczących sygnalizowania wykonywanych manewrów, zachowywania pierwszeństwa przejazdu czy zejścia z roweru podczas pokonywania przejścia dla pieszych). To jednak często nie wystarczy. Sprawdź, o czym jeszcze warto pamiętać – niezależnie od tego, czy tygodniowo na rowerze pokonujesz kilka, czy kilkadziesiąt kilometrów.

1.      Bądź widoczny na drodze

Zgodnie z przepisami rower powinien być wyposażony w:

·         pozycyjne jasne światło z przodu,

·         odblaskowe, czerwone światło z tyłu (w kształcie innym niż trójkąt),

·         czerwone pozycyjne światło z tyłu.

Oświetlenie roweru musi jednocześnie znajdować się co najmniej 35 cm nad powierzchnią jezdni (ale nie wyżej niż 90 cm – lampki na kasku czy plecaku nie są więc zgodne z przepisami). Warto jednocześnie pamiętać, że podstawowe światła rowerowe mogą okazać się niewystarczające – nie są bowiem wyraźnie widoczne przy silniejszych reflektorach samochodowych. Dlatego dobrym pomysłem będzie zastosowanie dodatkowych elementów, zwiększających widoczność roweru dla innych uczestników ruchu, np:

·         odblasków montowanych w szprychach kół;

·         odblaskowych taśm zapinanych na rzepy;

·         odblaskowych elementów ubioru.

2.      Pamiętaj o kasku

Kask w Polsce nie należy do obowiązkowego wyposażenia rowerzysty. Podczas wypadku głowa jest jednak najbardziej narażoną na uszkodzenie częścią ciała (poza łokciami i kolanami). A konsekwencje uderzenia w głowę mogą okazać się tragiczne… Dlatego wielu rowerzystów – zwłaszcza pokonujących długie dystanse i jeżdżących po mieście – nie wyobraża sobie podróży rowerem bez kasku.

3.      Wykup ubezpieczenie rowerowe

 

Dzięki pakietowi Pomoc Rowerowa Europ Assistance możesz być spokojny nawet podczas dalekich rowerowych podróży. W razie wypadku lub jakiejkolwiek usterki utrudniającej dalszą jazdę specjaliści przetransportują Ciebie i Twój rower w bezpieczne miejsce. Zatroszczą się także o naprawę jednośladu. Assistance rowerowe obejmuje również zabezpieczenie przed kradzieżą.

Dowiedz się więcej: Bądź bezpieczny na rowerze

4.Poruszaj się po wytyczonych ścieżkach (o ile jest taka możliwość)

Najbezpieczniejszym miejscem dla rowerzysty jest ścieżka rowerowa. W przypadku jej braku możesz jednak poruszać się poboczem lub – jeśli nie ma możliwości jazdy poboczem – prawą stroną jezdni, jak najbliżej jej krawędzi. Rowerzysta ma prawo jechać chodnikiem tylko w przypadkach, gdy:

·         panują niekorzystne warunki atmosferyczne;

·         jest opiekunem dziecka do 10 lat, które również jedzie na rowerze;

·         chodnik ma ponad 2 metry szerokości, ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h, a jednocześnie nie ma wytyczonego pasu dla rowerów.

Chcesz zapoznać się z ofertą Assistance rowerowego? Zajrzyj na stronę Europ Assistance