You are here

Ubezpieczenie assistance – jak skorzystać z pomocy?

Sądzisz, że dzięki Twoim umiejętnościom kierowcy Twój samochód nie potrzebuje car assistance? Rzuć okiem na statystyki: w 2016 roku w Polsce doszło do prawie 35 000 wypadków i skradziono 13 542 samochodów osobowych. Trudno przewidzieć wszystkie sytuacje, w których assistance może być przydatny – dowiedz się więc, jak z niego skorzystać!

Ubezpieczenie assistance, które oferuje Europ Assistance, to szeroki wachlarz usług dostępnych w 3 pakietach dostosowanych do różnych potrzeb kierowców. Warto wiedzieć, jakie kroki należy podjąć tuż po zdarzeniu objętym świadczeniem oraz na co uważać, aby móc bez problemu skorzystać z pomocy ubezpieczyciela.

Assistance – jak skutecznie wezwać pomoc?

W przypadku zajścia zdarzenia objętego umową ubezpieczony jest zobowiązany do użycia dostępnych mu środków, by zapobiec szkodzie, zmniejszyć jej rozmiary lub ratować samochód. Może to polegać choćby na postawieniu przed samochodem znaku ostrzegającego o awarii lub zaparkowaniu pojazdu w bezpiecznym miejscu.

W trakcie rozmowy telefonicznej z pracownikami centrum alarmowego Europ Assistance (numer telefonu: 22 444 60 00) kierowca jest zobowiązany udzielić wszelkich informacji o przebiegu zdarzenia oraz podać swoje dane kontaktowe (m.in. numer polisy, markę, numer rejestracyjny i numer VIN ubezpieczonego samochodu).

Należy także jak najdokładniej wskazać miejsce zdarzenia, jeśli nie jest to Twoje miejsce zamieszkania. Tutaj przydatny może się okazać telefon z dostępem do internetu oraz usługą lokalizacji. Dzięki temu w kilka sekund określisz swoje położenie.

Jakie sytuacje mogą uniemożliwić skorzystanie z auto assistance?

Europ Assistance przewiduje w umowie sytuacje, w których dochodzi do wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim:

·         powtarzającą się awarię samochodu, która nie została usunięta po podpisaniu umowy;

·         wypadki lub awarie spowodowane nietrzeźwością kierowcy – tą osobą niekoniecznie musisz być Ty, wystarczy, że pozwolisz usiąść za kółkiem Twojego pojazdu osobie nietrzeźwej;

·         wypadki lub awarie, do których doszło w trakcie rajdów, wyścigów, konkursów.

Ubezpieczyciel może także zmniejszyć wysokość świadczenia, jeśli na skutek rażącego niedopatrzenia ze strony kierowcy niemożliwe jest ustalenie okoliczności wypadku lub jeśli szkody się zwiększyły. Z taką sytuacją można mieć do czynienia np. wówczas, gdy kierowca, mimo posiadania ubezpieczenia assistance, wzywa inną pomoc drogową.